Áno, v roku 2021 sa udialo zopár dobrých vecí

od Medea Benjamin

Bol to istotne katastrofálny rok, no sú tu dôvody pre radosť. Prekladáme text z portálu Common Dreams.

Latinská Amerika prechádza masívnym posunom smerom k progresívnym socialistickým vládam. Gabriel Boric, mladý čílsky progresívny socialista, ktorý sa zasadzoval za rozsiahle reformy vrátane všeobecnej zdravotnej starostlivosti a vyššej minimálnej mzdy, zvíťazil v decembri s veľkým náskokom. Jeho víťazstvo nasleduje po víťazstvách Xiomara Castra v Hondurase v novembri, Pedra Castilla v Peru v júni a Luisa Arceho v Bolívii v októbri 2020. V Brazílii sa bývalý prezident Lula da Silva môže čoskoro vrátiť do prezidentského úradu prostredníctvom budúcoročných volieb. Toto všetko je dobrým znamením pre politiku, ktorá je v prospech obyvateľov Latinskej Ameriky, a pre väčšiu solidaritu s Kubou, Venezuelou, Nikaraguou a ďalšími krajinami v hľadáčiku USA.

Americkí vojaci opustili Afganistan a ukončili 20-ročnú smrtiacu intervenciu. Niektorí z nás boli od začiatku proti americkej invázii a 20 rokov sme presadzovali odchod našich jednotiek. Odchod sa uskutočnil rovnakým hanebným, chaotickým spôsobom ako 20 rokov vojny a USA si opäť berú na mušku na afganský ľud zmrazením miliárd dolárov afganských peňazí držaných v zámorských bankách. Preto sme sa pripojili k snahe #UnfreezeAfganistan. Uvedomujeme si však, že stiahnutie amerických jednotiek bolo nevyhnutné na to, aby dali Afgáncom šancu utvárať si svoju vlastnú budúcnosť, aby prestali míňať 300 miliónov dolárov denne na neúspešnú vojnu a obmedzili americký militarizmus.

COVID sa vrátil s novou silou, ale vyhrávame bitky proti iným smrteľným chorobám. Malária, ktorá zabíja pol milióna ľudí ročne, väčšinou v Afrike, by mohla byť porazená vďaka prelomovej vakcíne, vôbec prvej proti parazitickej chorobe. Pokiaľ ide o HIV, nová vakcína preukázala 97% mieru odozvy v I. fáze klinických skúšok. V roku 2020 žilo takmer 40 miliónov ľudí s HIV a státisíce ľudí ročne zomierajú na choroby súvisiace s AIDS. Zatiaľ čo vakcína je stále v I. fáze testov, je to mimoriadne nádejné znamenie pre rok 2022.

Zmluva OSN o zákaze jadrových zbraní prijatá v roku 2017 nadobudla platnosť tento rok po splnení požiadavky, aby ju ratifikovalo aspoň 50 krajín. USA a ďalšie svetové jadrové mocnosti zmluvu nepodpísali a nemá žiadny vynucovací mechanizmus, no po prvýkrát v histórii sú jadrové zbrane podľa medzinárodného práva nezákonné. S 86 signatármi zatiaľ zmluva pomáha delegitimizovať jadrové zbrane a posilniť globálne normy proti ich použitiu. V čase, keď je výsledok jadrových rozhovorov s Iránom neistý a keď sa zintenzívňujú konflikty s Ruskom a Čínou týkajúce sa Ukrajiny a Taiwanu, je takáto pripomienka rozhodujúca.

Aj keď to zďaleka nestačilo, došlo k niektorým kľúčovým environmentálnym zlepšeniam, pričom Biden začal svoje funkčné obdobie opätovným prístúpením ku Parížskej klimatickej dohode. Stretnutie COP26 upriamilo pozornosť na naliehavú potrebu urýchlených opatrení v oblasti životného prostredia, pričom environmentálni aktivisti na celom svete tlačili na svoje vlády, aby zintenzívnili kroky. Približne 44 krajín sa teraz zaviazalo ukončiť používanie uhlia a krajiny G7 sa zaviazali, že už nebudú viac financovať uhoľné elektrárne. V USA boli vďaka trvalému ekologickému aktivizmu oficiálne zrušené ropovody Keystone XL a PennEast a Bidenova administratíva ukončila ťažbu ropy a zemného plynu na federálnej pôde. Inštalácie obnoviteľnej energie sú na historickom maxime a pozdĺž celého pobrežia USA sa plánujú veterné farmy. Ďalší veľký znečisťovateľ, Čína, buduje najväčšiu energetickú inštaláciu v histórii, neuveriteľných 100 gigawattov veternej a solárnej energie (celá kapacita, od roku 2021, americkej solárnej energie) a plánuje vysadiť les o veľkosti Belgicka každý rok až do roku 2025.

Boj za rasovú spravodlivosť a právnu zodpovednosť zaznamenal niekoľko veľkých víťazstiev v roku 2021. Bývalý policajt Derek Chauvin bol uznaný vinným vo všetkých 3 obvineniach súvisiacich s vraždou Georgea Floyda a priznal sa k vine vo federálnej verzii prípadu týkajúcej sa jeho občianskych práv. Odsúdení boli aj traja muži z Georgie, ktorí zabili Ahmauda Arberyho za zločin, že si išiel zabehať. Progresívni okresní prokurátori v mestách a okresoch po celej tejto krajine bojujú za ukončenie peňažných kaucií a príkazov o vniknutí do domácnosti bez oznámenia, hromadného uväzňovania a povinných minimálnych trestov. Vidíme odpor proti týmto okresným prokurátorom, ako napríklad v Los Angeles a San Franciscu, ale majú silnú podporu komunity.

Áno, tento rok skutočne došlo k určitým pokrokom v právach žien. Keď sa pozrieme za nehorázny antiinterrupčný zákon v Texase, ktorý umožňuje súkromným občanom žalovať poskytovateľov interrupcií, vidíme, že mnohé krajiny vo zvyšku sveta idú opačným smerom. V roku 2021 boli interrupcie legalizované v Južnej Kórei, Thajsku a Argentíne, zatiaľ čo bezpečný prístup sa rozšíril na Novom Zélande, Ekvádore a Uruguaji. Veľké víťazstvo vo veľmi katolíckej krajine prišlo v septembri, keď ich dekriminalizoval mexický najvyšší súd. Nie je iróniou, že pred rozhodnutím sporu Roe vs. Wade [Najvyšší súd USA v roku 1973 uznal právo na interrupcie v Spojených štátoch amerických] prechádzali tisíce žien zo štátov USA z oblasti mexickej hranice do Mexika, aby tam podstúpili (ilegálne) potraty? Teraz môžu ísť znova a tento raz na legálne interrupcie.

A rok 2022 môže byť rokom, keď porazíme COVID a posunieme sa vpred v celej agende naliehavých problémov. Mobilizácia proti krajnej pravici, zastavenie studenej vojny s Čínou; predchádzanie vojenskému konfliktu s Ruskom na Ukrajine; a zníženie nehorázneho rozpočtu na zbrojenie a presmerovanie investícií do zdravia ľudí a planéty.

(krátené)

Zdroj foto: Pxhere.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články