Boh vám to možno odpustí, ale ľudia nikdy nezabudnú

od Peter Takáč

Sme pol roka obmedzení na osobnej slobode. Ľudia sa nestravujú v reštauráciách, nepopíjajú v baroch, hromadne necvičia, ani sa nemodlia. S cudzími sa stýkajú akurát tak na testovaní.

Samozrejme, až na výnimky. V decembri si Sme rodina vylobovala otvorené vleky, SaS a Za ľudí otvorené obchody. Zatvorené nákupné strediská by vraj ľudia pred Vianocami neprežili. Pravdou je, že ich neprežili otvorené… Hoci podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího – Sulík, Kollár i Remišová vedeli, že prírastok 8000 infikovaných bude znamenať 100 mŕtvych denne. A v kľúčovom hlasovaní ho nepodržal ani premiér Matovič.

Od nového roka sme pomaly tri mesiace v lockdowne. Ľudia už nenakupujú, necestujú medzi krajmi, vychádzajú len na povolenky. Opäť, až na výnimky. Stovky ľudí prechádzajú hranice za prácou, za rodinami, bohatší do zahraničia za exotikou. Hudobníčka všetkých vyzýva, aby pred chorobou a stresom ušli na dovolenku. Riziko nákazy pri ubytovaní či v lietadle na ceste domov nespomínala.

Do konca marca sa črtá premorenie až štvrtiny obyvateľstva, čo by malo čiastočne spomaliť šírenie choroby. To je podľa Krajčího a Hegera optimistická vyhliadka, takže nám už vraj stačí iba počkať. Vyčkajme, kým dosiahneme okrúhlych 10 000 mŕtvych a potom už bude snáď dobre. (Samozrejme, ak sem dovolenkári medzitým nedovezú novú mutáciu a všetko nezačne odznova.)

Zdá sa, že členovia OĽANO podľahli falošnému dojmu, že modlitba má slúžiť na popretie reality alebo zmierenie sa s tým, že v úmrtiach sme najhorší na svete. No je to práve naopak. Modlitba by človeku mala dodať odvahu a silu vziať osud do vlastných rúk a snažiť sa byť lepší. Nie vyhovárať sa na koaličných partnerov, podniky, či delikventov, hlavne keď sú to oni, kto zastáva najvyššie funkcie v štáte.

Podľa Petra Visolajského, ktorý bol na rokovaniach s vládou, sa väčšina návrhov nevyužila, ani nebola prevedená do praxe. Napriek tomu, že inde zaberajú. Nedistribuovali sa lieky či respirátory medzi dôchodcami, na štátnych hraniciach sa nerobili kontroly, nefungovala karanténa. Kontakty nakazených sa dostatočne netrasovali.

Ak sa na to všetko pozrieme spätne, aký bol náš recept na vyrovnávanie sa s pandémiou? Sociálny darwinizmus – prežitie najodolnejších. Zo spoločnosti sa stala džungľa. Zdá sa, že pre trhových fundamentalistov sú ľudia, parafrázujúc poslankyňu SaS Zemanovú, dôležití len pokiaľ tvoria ekonomickú hodnotu.

Pre náboženských fundamentalistov sa tí dobrí stretnú v nebi, a zvyšok je odpísaný už teraz, pretože ak majú skončiť v pekle, tak im to môže byť už teraz jedno. Ak toto má byť tá pozitívna predstava, ktorú majú, tak to potom nemuseli ani skúšať, to tam vlastne ani nemuseli byť.

Ak však pandémia na niečo poslúžila, tak potom ako lakmusový papierik osobností. Dozvedeli sme sa, kto kde stojí, aké záujmy bráni a na koho sa možno spoľahnúť, keď je naozaj zle. Videli sme, že pánovi Krajniakovi neboli zamestnanci hodní ani plnohodnotne preplácanej práceneschopnosti, ktorá by znížila šírenie smrtiaceho covidu v rodinách a pracovných kolektívoch.

Opäť sme tiež mohli vidieť, že neoliberálna ekonómia je alfou a omegou nášho sveta. Školy, divadlá, kostoly a malé obchody môžu byť dlhodobo zatvorené, a spôsobovať tak hlboké škody na kultúrnom živote republiky. No fabriky ani na chvíľu, pretože by to znamenalo sa zadĺžiť. A to je v súčasnosti prípustné len v prípade záchrany bánk, nákupu zbraní a veľkých korporácií.

Keď Smer-SD v parlamente kritizoval diletantizmus tejto vlády, poslanec Herák z OĽANO zareagoval až zúfalo úprimne: „Tu na Slovensku sú stále skupiny, ktoré roky volali o vašu pomoc a vy ste na nich nič iné len kašľali. A práve preto si ľudia zvolili novú nádej. Pretože to, čo vy ste tu ponúkali alebo neponúkali stálo za…“ Lepšiu kritiku vládnutia takzvanej sociálno-demokratickej strany si jej zástupca Ľuboš Blaha ani nemohol vypočuť. Škoda, že trest za jej nečinnosť postihol opäť iba obyvateľov a nie tých zodpovedných.

Odídený minister Krajčí sa raz vyznal, že Boh má so Slovenskom nejaký plán. Ak by to malo byť tak, snáď ho nemala realizovať táto vláda, pretože by to znamenalo, že takýto Boh je krutý a zvrátený. Berme ju preto skôr len ako varovanie o tom, k čomu môže v budúcnosti dôjsť, ak sa do vedenia štátu dostanú ľudia, ktorí ho ponechajú úmyselnému alebo mimovoľnému rozkladu.

V upravenej podobe vyšiel článok v denníku Pravda.

Zdroj foto: Martin Baumann.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články