Mýty a fakty o daňovo-odvodovom zaťažení na Slovensku (kapitola11)

od Ján Košč

V rámci predstavenia publikácie „Mýty a fakty o daňovo-odvodovom zaťažení na Slovensku“ sme postupne zverejníili jej jednotlivé kapitoly. V poslednej jedenástej kapitole, sa dnes pozrieme na dane, ktoré na Slovensku chýbajú alebo sú prinízke.

Chýbajúce dane

V predchádzajúcich kapitolách sme popísali aktuálny stav, ako aj rôzne možnosti a východiská, ako zmeniť/reformovať náš daňový systém. Samozrejme, ak chceme náš daňový systém nastaviť lepšie a nastaviť ho spravodlivejšie, proticyklicky a preventívne voči ťažko predvídateľným a zriedkavým udalostiam, ktoré majú významné následky (čierna labuť), určite nebude stačiť urobiť len nejaké kozmetické zmeny. Zmeny musia byť komplexné, reflektujúce nielen požiadavky biznisu a pracujúcich, ale aj potreby spoločnosti a sociálneho systému, inak nemá zmysel sa do nich vôbec púšťať.

Taktiež nie je celkom možné len skopírovať aktuálny stav z nejakých iných krajín, pretože najprv si musíme vyjasniť, kam sa ako spoločnosť chceme uberať. Či vôbec chceme zmeniť príklon nášho daňového mixu k vyššiemu zdaňovaniu práce. Či chceme mať konzervatívny, liberálny, alebo sociálno-demokratický sociálny štát a aké má byť podrobnejšie nastavenie sociálneho systému.

Bezhlavo sa púšťať do kopírovania daňových systémov iných krajín sa nedá aj kvôli rozdielom v štruktúrach ekonomík, rozdielom vo vlastníctve nehnuteľností, rozdielom v zadlžení a finančných aktívach obyvateľstva atď.

Počúvneme rady medzinárodných inštitúcií, ktoré nám odporúčajú zavádzať ekologické dane? Zavedieme odporúčané vysoko progresívne zdanenie majetku a dedičstva? A počúvneme odporúčania týchto organizácií, aby sme zaviedli ešte vyššiu progresivitu pri dani z príjmov (znížiť zaťaženie nízkych miezd a zvýšiť zaťaženie vysokých miezd)?

Rovnako sa treba zaoberať diskusiou o daniach/odvodoch z robotov, o zdanení technologických gigantov (digitálne dane), o tom, ako sa vysporiadame s daňovými rajmi a či sa zavedie spoločný EÚ daňový základ, o ktorom sa siahodlho diskutuje.

Autor tohto dokumentu nemá ambíciu hodnotiť, ktorá z vyššie uvedených možností je správna, ani netvrdí, že najlepším spôsobom je nejaká kombinácia týchto možností. V každom prípade je dôležité diskutovať a hľadať riešenia na odbornej úrovni bez zbytočných ideologických hádok, nálepkovania a vzájomného obviňovania sa. Základom diskusie však musia byť záujmy spoločnosti, obyvateľov, funkčných a akcieschopných inštitúcií a sociálneho systému. Je načase, aby sme, poučení z minulými ekonomickými a finančnými krízami, ako aj aktuálnou „koronakrízou“, definitívne opustili neoliberálny model i tzv. preteky ku dnu (Race to the Bottom).

Zdroje:
https://www.skolske.sk/clanok/52241/abeceda-ekonomiky—cierna-labut
OECD: Tax Administration 2019: Comparative Information on OECD and other Advanced and Emerging Economies, OECD Publishing, Paris,
https://www.oecd.org/economy/surveys/Slovak-Republic-2019-OECD-economic-survey-overview.pdf
https://www.mfsr.sk/sk/financie/institut-financnej-politiky/publikacie-ifp/komentare/22-nizke-dane-slovensku-vidi-aj-oecd-december-2015.html
https://www.mfsr.sk/sk/financie/institut-financnej-politiky/publikacie-ifp/komentare/22-lepsia-dan-z-nehnutelnosti-hrsti-nez-dan-z-prijmu-streche-november-2018.html
https://www.oecd.org/tax/revenue-statistics-2522770x.htm
https://www.oecd.org/tax/revenue-statistics-slovak-republic.pdf
https://e.dennikn.sk/1727875/panel-expertov-treba-zdanit-robotov-a-robotky-alebo-sa-o-ne-pobit/
https://plus7dni.pluska.sk/rozhovory/ivan-miklos-slovaci-zarabaju-prilis-vela-to-co-robia-viem-ludia-budu-krutit-hlavou/4
https://dennikn.sk/1769548/odkaz-mms-o-novej-knihe-thomasa-pikettyho-s-nazvom-kapital-a-ideologia/
https://rooseveltinstitute.org/wp-content/uploads/2020/01/RI_The-Empirical-Failures-of-Neoliberalism_brief-202001.pdf
https://e.dennikn.sk/1744968/odkaz-mms-o-zlyhani-teorie-ekonomickeho-neoliberalizmu/
HAINDT, J.: Why Do They Vote That Way? New York: Vintage Books, 2018.
McCHESNEY, R.W.: Rich Media, Poor Democracy: Communication Politics in Dubious Times. New York: The New Press, 2015.
DOBEŠ, M.: Túžba po uznaní alebo prečo chudobní bojujú za práva bohatých. In: Slavoj Žižek a kritika ideológie, Košice: POLE.

Kapitola pochádza z publikácie:
KOŠČ, J., 2020. Mýty a fakty o daňovo-odvodovom zaťažení. Bratislava: OZ Pracujúca chudoba. ISBN: 978-80-973614-0-2. Link na dokument: http://www.pracujucachudoba.sk/storage/app/media/na_stiahnutie/myty-a-fakty-o-danovo-odvodovom-zatazeni-na-slovensku.pdf

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články