Nechcú návrat Fica, ale návrat Sulíka im nevadí

od Peter Takáč

Fantazijný svet rozprávok opantal Slovensko. Vo vzduchu vládne predstava, že akonáhle zatknú všetkých skorumpovaných spolupracovníkov strany SMER, dobro zvíťazí a štát začne prekvitať.

Konzervatívni rozprávači to vidia ako príbeh z Pána prsteňov. Po porážke Sarumana sa podarí zničiť aj moc Saurona a na trón sa zaslúžene vráti kráľ. Obnoví sa vláda pôvodných štruktúr, narušená nástupom zla. Je to ako z hobbitej kroniky Bublíkovcov, kde na samom konci dostanú všetci škreti alebo ohyzdi príručku.

Asi takto. Sulík s Lipšicom, ktorí prišli od kauzy Gorila o moc, sú pripravení pokračovať vo svojej výprave za záchranu Stredozeme. Lipšic má nohsledov na ministerstve, v spriatelených stranách Za ľudí, OĽaNO i Sme rodina, v tajnej službe, a medzi novinármi. Prepáčia mu zabitie človeka, odpustia angažovanosť v politických kauzách, vybavia previerku. Kruh sa uzatvára.

Ako však rôznym veľkým rozprávaniam, aj k tomuto chýba prológ. Silmarillion. V ňom by sme sa dozvedeli, že Sauron bol iba služobníkom Temného pána – Melkora. Sauronovi chýbala jeho hrubá moc a zloba, ľudí dokázal ovládnuť len sľubmi a klamstvami. Melkor však podráža aj svojich služobníkov. Jediné, čo nedokázal pochopiť bola ľútosť a odvaha.

Vraciame sa do roku 2012. K nedokončeným reformám ministra financií Mikloša, ktorý odišiel do neznáma ako Gandalf Šedý. Je povolaný vrátiť sa ako Gandalf Biely. Presviedča a posmeľuje druhých, aby pokračovali v tom, čo začal, pretože politici podľa neho na reformy nemajú odvahu. Oceňuje nového ministra Sulíka za uľahčenie podnikania na úkor zamestnancov a verí, že pôjde ďalej.

Od Miklošovej organizácie MESA 10 prebrali odpor k navyšovaniu miezd INESS. Kapitál si pritom roky bral výrazne vyšší podiel z vyprodukovanej hodnoty ako pracovná sila. INESS už dokonca ohlásil aj potrebu tretej vlny privatizácie. Energie, nemocnice, dopravu. Podmienky sú ideálne – vietor je príhodný, chaos pandémie umocňuje vláda. Zmeny začali dôchodkovou reformou a reformou SAV.

Na všetko doplatia pracujúci a chudobní, ktorí sú v tomto príbehu zobrazovaní ako ohyzdi. Ficovoliči. Nie je im dovolené protestovať, dovolovať si to, čo prešlo bojovníkom proti Sauronovi. Tento príbeh píšu víťazi. Víťazi bojujúci o udržanie svojich výhod, o ktoré pomaly prichádzajú. Bez práce alebo s nízkymi mzdami nezaplatia deregulované energie, zdravotníctvo, dôchodky, vzdelanie.

Matovič bol voľbou z bezradnosti. Nie hlúposťou, ale uvedomením, že zmena musí prísť. Zúfalým krokom, kvôli ktorému voliči nie sú až tak prekvapení z toho, čo prišlo. Čo sa však stane, ak sa väzobne stíhaní nepriznajú a po roku-dvoch ich pustia na slobodu? Doprivatizujeme, doderegulujeme, prispejeme firmám a bankám. A z toho, čo nám zvýši si kúpime slobodu.

Zdroj obrázka: Wikimedia.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články