Rozmrazené vášne – rozmraziť áno, no nie takto!

od Ján Košč

Slovenskí politici zameškali možnosť, ako ukázať, že na zmysluplnom riešení tohto problému sa bolo možné dohodnúť a svoje príjmy rozmraziť takým spôsobom, aby nenaštvali väčšinu občanov.

Rozhodnutie poslancov nezaoberať sa systémovým riešením svojich zmrazených príjmov, čo malo za následok ich zvýšenie približne od 1500 (poslanci) do 4000 € (prezident), vyvolalo na verejnosti vášne – možno povedať, že oprávnené.

Výčitky bežných občanov k výške skokového rastu príjmov poslancov, ministrov a prezidenta sa dali očakávať, čo prekvapilo, boli tvrdenia niektorých ekonomických a politických komentátorov a analytikov, ktoré je možné označiť minimálne za absurdné a čudné.

Michal Lehuta: Poslancom vyššie platy patria. Aj bežný sudca už berie viac / eTrend.sk

Peter Tkačenko: Platy politikov sú príležitosť odhaliť aj najzbabelejších demagógov / SME.sk

Peter Goliáš (INEKO): Radiožurnál (od 11:30) / SRo – RTVS

Peter Goliáš (INEKO): Z prvej ruky / SRo – RTVS

S ich tvrdením, že samotné zmrazenie rastu príjmov politikov bolo už neudržateľné a nezmyselné, možno súhlasiť, lenže, ak by mali naši politici čo i len trochu politickej citlivosti, tak by v zákone upravili samotný vzorec na výpočet svojich príjmov tak, aby sa zabezpečil definitívny koniec každoročného divadla zmrazovania a zároveň by im príjmy stúpli v rámci verejnosťou akceptovateľného. Pritom takýto návrh sa už viac ako pred rokom objavil, prišlo s ním občianske združenie Pracujúca chudoba a stačilo jediné, dohodnúť sa na jeho prípadnej úprave a prijatí – takéto konanie sa ale, v našom parlamente vedúcom zákopové vojny, podávajúcom trestné oznámenia, šíriacom konšpirácie a prinášajúcom kauzy, zjavne nenosí.

Milan Kuruc: Zmrazovanie platov nás nezaujíma. Zmeňte ten vzorec! / blog.sme.sk

Hore spomínaní komentátori a analytici zdôvodňujú oprávnenosť nárastu príjmov politikov okrem iného tým, že príjmy našich poslancov sú na chvoste EÚ, že za desať rokov zmrazovania klesli reálne príjmy politikov a že nám za tie roky narástla nie len HDP, ale aj produktivita práce a ceny. So všetkým by sa dalo súhlasiť, ak by tí istí komentátori a analytici na porovnateľné argumenty odborov, na margo príjmov bežných pracujúcich, nepoužívali spochybňovanie a vysmievanie sa…

Tak sa teda pozrime na realitu prijmov slovenských poslancov. Je pravda, že nominálne sú príjmy slovenských poslancov na chvoste štatistík EÚ, no aj príjmy slovenských pracujúcich sú na veľmi podobnom chvoste. Ak sa ale pozrieme na vzťah príjmov poslancov k priemernej mzde v jednotlivých krajinách, tak slovenskí poslanci sa už zrazu, ešte pred odmrazením, umiestňujú na predných priečkach rebríčka. Na základe takéhoto porovnania možno skonštatovať, že ani doterajšie príjmy poslancov a politikov neboli také nízke, aby bol potrebný takýto necitlivý nárast.

Ďalšími argumentami, ktoré komentátori a analytici spomínajú, sú vraj neochota kvalitných ľudí ísť do politiky a podľa nich aj vzťah s mierou korupcie u nás.

Tieto argumenty je tiež možné označiť za vrtenie psom. Nie len na základe relevantných výskumov v tejto oblasti, ale aj komparáciou s konkrétnymi krajinami. Ak sa pozrieme na mzdy v poslaneckých snemovniach v Škandinávii, ktoré sú o dosť nižším násobkom tamojších priemerných miezd, a kvalitu ľudských zdrojov, ktorá je tiež neporovnateľná s našou, tak sú tieto argumenty hneď rozmetané na prach. Taktiež aj v miere korupcie patrí Škandinávia ku krajinám, kde je jej najmenej na svete.

A to ešte nejdeme argumentovať Švajčiarskom, kde poslanci nepoberajú žiaden plat, len náhrady ušlých príjmov za dni rokovania tamojšieho parlamentu – chudáci švajčiarski poslanci musia popri vykonávaní mandátu naďalej normálne pracovať…

Zrušenie zmrazovania rastu príjmov politikov je vo svojej podstate v poriadku, pretože každoročné parlamentné divadlo bolo viac o pokrytectve, ako o normálnej politickej práci, ktorú od poslancov očakávame. Slovenskí politici zameškali možnosť, ako ukázať, že na zmysluplnom riešení tohto problému sa bolo možné dohodnúť a svoje príjmy rozmraziť takým spôsobom, aby nenaštvali väčšinu občanov.

Stačilo jediné, sadnúť si spolu, bez ohľadu na politické tričká a svoje umiestnenie v parlamentných zákopoch a na riešení sa normálne a ľudsky dohodnúť. Toho ale, pravdepodobne naši politici už nie sú schopní – bohužiaľ, pri parlamentných zákopových vojnách strácajú ľudskosť a citlivosť k potrebám  vlastných občanov.

Skrátená verzia tohto komentára vyšla v denníku SME.

Obrázok: neznámy autor (tabuľky pochádzajú z pluska.sk)

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!