Spomienka na karanténu, alebo Erlend Loe: Naivne. Super

od Martin Beličák

Ešte pred pár týždňami nebolo jasné ako dlho potrvá stav keď budeme nútení zostať doma, vyhnúť sa stretávaniu s blízkymi, dodržiavať spoľahlivé pravidlo ochrany pred Covidom 19 – tzv. social distancing.

Počas tohto obdobia sa ale stretávalo množstvo článkov a debát v bode úvah nad zraniteľnosťou spoločnosti,  hodnotou vzťahov a podobne. Mnohí boli v karanténe nútení zostať len sami so sebou a možnosťou zamýšľať sa nad tým, nad čím sa zamýšľa humorno-vážna kniha od Erlenda Loeho: Naivne. Super.

Hlavný hrdina – študent, ktorému Loe nedal meno sa ocitol v zložitej etape života, stratil v ňom zmysel, a tak predčasne ukončil univerzitu. Zobral si zopár kníh a odsťahoval sa do prázdneho bratovho bytu.

Pre nič sa nevedel nadchnúť a všetko mu pripadalo zbytočné. Napriek tomu si začal robiť zoznamy toho, čo vlastní a čo mu chýba – napríklad: plány, nadšenie, dievča, pocit, že veci spolu súvisia a všetko nakoniec dobre skončí, príťažlivá povaha, hodinky….

Objavil knihu o čase a vesmíre, ktorá ako-tak zahnala jeho úzkosť, ale zároveň pred ním otvárala ďalšie otázky. Často z nej cituje, ale zároveň si uvedomuje, že „vie priveľa o veciach, o ktorých je blbosť veľa vedieť“, alebo: „Ako rozlíšiť čo je a čo nie je dôležité?“ Zoznamuje sa s chlapcom menom Borre, s ktorým si veľmi rozumie, chodí na bicykli, klopká po klopkacej doštičke, faxuje zoznamy, ktorými inšpiroval aj svojho, ako vraví, dobrého a zlého priateľa, a diametrálne odlišného brata.

Nálada nášho hrdinu sa zlepšuje, keď sa zaľúbi a odchádza na výlet za bratom do New Yorku. Zdá sa, že skladačka zmyslu života je takmer hotová, na jej dokončenie chýba len zopár odpovedí, ktoré čaká v e-maili od autora jeho obľúbenej knihy…

Kniha je akoby protestom voči motivačnej literatúre s ponukou rýchleho návodu na úspech.  Nie je len o pocitoch, a myšlienkach, ktorými si skôr či neskôr prejde snáď každý, ale miestami prináša aj napínavý príbeh, či postrehy kultúrneho šoku Európana v USA. Autor píše naivným a jednoduchým jazykom. Je to jeho štýl,  jeho manifest. Za jednoduchými slovami si každý čitateľ môže nájsť svoj význam, ale zároveň musí pochopiť hlavného hrdinu, aby jednoduché vety a slová dávali zmysel.

Je to ako drobný experiment, kde sa po prečítaní knihy každý čitateľ zhodne na tom, na čo hlavný hrdina prišiel počas „karantény“.

Autor a rok vydania : Erlend Loe v roku 1996
Národnosť: Nórsko
Počet strán: 233
Preklad a rok vydania na  Slovensku: Jozef Zelizňák v roku 2000, 2014
Vydavateľstvo: Promedia


Podporte fungovanie skutočne ľavicového webu bez vplyvu politických strán, reklám a kapitálu.
Za rovnosť, mier a slobodu pre všetkých!

Návod a údaje pre poukázanie Vašich 2% dane nájdete tu: https://polemag.sk/2-z-dane-pre-pole/

Našu prácu môžete podporiť aj priamo, napríklad jednorázovým príspevkom vo výške 5 € alebo ľubovoľným iným príspevkom alebo nastavením trvalého príkazu vo výške 2 € mesačne na naše číslo účtu: SK36 8330 0000 0026 0106 2302.

Ďakujeme za Vašu priazeň.

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články