Útoky na ženské telo

od Kristína Karabová

V posledných dvoch týždňoch sa opäť zvitalizovali všetky konzervatívne sily v Poľsku, aby opäť zaútočili na ženské telá. Návrh zákona radikálne zakazujúci akékoľvek interrupcie a trestne postihujúce kohokoľvek, kto by sa na interrupčnom procese podieľal, prešiel v prvom čítaní poľského Sejmu.

Doteraz zákony teoreticky povoľujú umelé prerušenie tehotenstva, ak je v ohrození život ženy, ak je plod nezvratne poškodený alebo ak je dôsledkom trestného činu. V praxi však poľské ženy nemôžu počítať s veľkou pomocou, keďže v roku 2015 podľa Ústavného súdu doktori a doktorky, ktoré odmietajú UPT vykonať, nemajú povinnosť povedať, ako by mohli legálne tehotenstvo ukončiť. Odvolávajú sa na Slovensku na veľmi dobre známu „výhradu vo svedomí“.

czarny-protest-pogotowieNávrh vyvolal obrovskú nevôľu Poliek, a to i v Poľsku, i po celom svete. Protesty s názvom #czarnyprotest dokázali zmobilizovať ženy naprieč vekovými kategóriami, a to nielen po celom Poľsku, ale aj v zahraničí. V pondelok 3. októbra  sa  ženy v rámci akcie #czarnyponiedzialek rozhodli ženy vyhlásiť štrajk – až 6 miliónov z nich sa rozhodlo nejsť do práce na protest proti z jednej z najkonzervatívnejších anti-interrupčných legislatív na svete. Po celom svete sa konali mohutné protesty – okolo 30 tisíc ľudí vo varšavských uliciach, tisícka v Berlíne, okolo 150 ľudí v Bratislave. V Krakove sa, napríklad, anarchistkám podarilo obsadiť prázdny dom patriaci katolíckej cirkvi.  

Súbor ďalších plagátov poľských grafičiek a ilustrátorov si môžete stiahnuť a vytlačiť tu.

 

Legislatíva jasne pochádza od tých najkonzervatívnejších katolíckych predstaviteľov, ktorým sa však posielanie žien a doktoriek či doktorov do väzenia máli – 86 katolíckych organizácií prinieslo do Sejmu návrh zákona na trestné stíhanie tých, „čo vyrábajú, distribuujú, reklamujú, predávajú či bezplatne sprístupňujú prostriedok potratový či antinidačný, podlieha trestu obmedzenia slobody, alebo jej zbavenia do 2 rokoch.“ Frontálny útok na práva žien zobrazujú odveké snahy mať kontrolu nad ženským telom. Otázka znie, #why do we still have to protest this shit?


Tú istú otázku sa môžu opýtať aj v Rusku, kde sa zase zdá, že pravoslávie ide do útoku. Patriarcha Kirill podpísal výzvu Všeruského spoločenského hnutia Za život a hnutia Pravoslávni dobrovoľníci za úplný zákaz interrupcií a vykázanie všetkých reproduktívnych technológií za rámec zákona. Petícia po dosiahnutí miliónov hlasov bude adresovaná Dume, kde s takou iniciatívou vystupovala už hyperkonzervatívna poslankyňa Jelena Mizulina v roku 2015. Tá tentokrát prišla s návrhom zákonu zakazujúcim tzv. baby boxy a návrh podporila aj Duma.

V Peterburgu sa udiala tzv. „plávajúca modlitba“, počas ktorej sa pomodlili za Rusko bez potratov (s heslom „Alebo Rusko skoncuje s potratmi, alebo potraty skoncujú s Ruskom“). Odporúčam si pustiť video od 1:35, kde hodia obrovský veniec, tortu? s nenarodeným embryom do vody.

Ľuďom, ktorí sa trápia pre životy nenarodených detí, ste úplne ukradnuté. Týmto ľuďom je úplne jedno, ako budete rodiť, ako budete svoje deti vychovávať.  Žena nie je inkubátor. Žiadne potraty povedú iba k nebezpečným potratom a mŕtvym nemluvňatám v kontajneroch.


Egyptský poslanec Elhamy Agina navrhol, aby sa predtým, než ženy prijmú na univerzity, nútene podrobovali testom panenskosti. Taktiež navrhol, že by mohli informovať rodičov tých žien, ktoré testom neprejdú. Elhamy Agina sa už stal slávnym skôr, keď vyzýval, aby sa ženy podrobovali zmrzačovaniu ženských orgánov, aby sa zredukovali ich sexuálne túžby.

Miestne ženy a feministky mu dali primeranú odpoveď, napríklad:

UPD.

5. októbra sa minister vedy a vyššieho školstva Jaroslaw Gwin vyjadril, že ženské protesty ich naučili pokore.
Výbor spravodlivosti po protestoch v prvom čítaní zamietol návrh zákona, druhé čítanie sa udeje vo štvrtok ráno a ak poslanci neschvália návrh zákona, Sejm môže ešte stále vykonať tretie čítanie, kde sa rozhodne o jeho celkovom schválení či neschválení. Napriek tomu existujú názory, že ide o aktivity, ktoré majú za úlohu iba upokojiť protesty, keďže na návrhu pracuje nezákonne zvolaný výbor.

UPD2. Vo štvrtok 6. októbbra bol návrh zákona v Sejme zamietnutý. Objavujú sa hlasy, že ide iba o manéver na odvrátenie pozornosti a strana PiS naďalej uvažuje nad zákazom interrupcií, preto by sme všetci a všetky mali byť v strehu.

Obrázok: Protesty vo Varšave. Zdroj a autor: Tomáš Rafa

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články