Americkí voliči ukázali liberálnemu establišmentu prostredník

od Peter Takáč

Je to ako z toho zlého vtipu o americkom sne: V Amerike sa môže stať prezidentom každý! A to je ten problém…

Sen o hodnotách demokracie, slobody a dôstojnosti pre všetkých, o ktorom hovorila Merkelová, neberúci ohľad na ekonomické zázemie, sa trhá na kusy. Po nacistoch v slovenskom parlamente, Brexite a prezidentovi Trumpovi prekvapili voliči očakávania prieskumov tento rok už tretíkrát. Roky vystavená manipulácii  (ktorá, treba povedať že, funguje, veď ako inak by sa prezidentom pracujúcej triedy stal miliardár), ukázala verejná mienka vlastný spôsob sebaobrany – filtrovať informácie a uprednostniť iracionalitu. Budú sa po tomto aj naďalej ignorovať príčiny, ktoré vyniesli Trumpa do pozície najmocnejšieho muža sveta?

Aby sme veci najprv uviedli na pravú mieru, USA sa nevracajú do minulosti, ako by si mohol niekto myslieť. Väčšina Američanov sa v protiklade s presvedčením republikánskej strany vyjadrila tak, že uznáva reálnu hrozbu klimatických zmien, praje si rovnakú mzdu pre ženy ako mužov, ako aj sa vzdelávať bez dlhov, nechce útočiť na iné krajiny, ale chce zvýšenie minimálnej mzdy a zavedenie jednotného systému zdravotnej starostlivosti. S týmito hodnotami väčšina voličov súhlasí, iba volebný mechanizmus zdedený z 18. storočia, riadiaci sa podľa víťazov jednotlivých štátov, spravil prezidenta z Donalda Trumpa.

To, voči čomu vystúpili voliči Trumpa bol establišment, ktorý nedokázal viesť Štáty niekoľko dekád. Ten establišment, ktorý si bral väčšinu v krajine vyprodukovaného bohatstva, a posielal armádu do vojen nie podľa medzinárodného práva, ale vlastného výberu, akoby životy vojakov pracujúcej triedy mali nižšiu cenu. V zahraničnej politike sa riadil elitami, ktoré sa z politických a finančných dôvodov prispôsobovali záujmom Izraela a Saudskej Arábie. Týmto neokonzervatívnym jastrabom nikto nevystavil účet za Irak, Afganistan, Líbyu, či Sýriu. Bez akýchkoľvek konzekvencií sa hnali od vojny k vojne len aby uspokojili korporácie stojace za nimi.

Do ich najnovších plánov začať novú studenú vojnu s Ruskom vpadol neokrôchaný Trump, ktorého sa na starý mccarthyovský spôsob nehanbili označiť za Putinovu bábku, pretože namiesto konfrontácie hovoril o kooperácii. Odrazu sa objavila možnosť schladiť napätie, ktoré vyostrovala aj ministerka Clintonová. Bola to napokon ona, kto bol za priamy zásah v Sýrii, zatiaľ čo Obama bol aspoň spočiatku proti. Práve z odporu voči tomuto všetkému, čo Hillary napriek svojej ženskosti stelesňovala, zvolili Američania kandidáta, ktorému chýba hlbší vhľad do mnohých vecí, nielen slušného správania.

Trump predstavuje tupé kladivo pracujúcich, ktoré však nedokáže tvoriť, iba rozbíjať. Pravicových populistov ako je on a ľudí, ktorí ich volia, by sme sa nemali báť, ale mať na pamäti, že sú produktom sveta strachu a beznádeje. Práve preto potrebujú byť presvedčení o opaku – ukázať, že je možné žiť bez strachu na základe vzájomnej podpory a pomoci. Potrebujú sa rozpamätať na to, že v takom svete bez nenávisti a nedôvery ešte donedávna žili.

David Sirota, hovorca odstúpeného demokratického kandidáta Bernieho Sandersa k výsledkom volieb povedal, že v alternatívnom vesmíre socialista Sanders práve teraz ďakuje voličom za svoje zvolenie. Zatiaľ čo je mainstream odstavený, priestoru pre prekvapenia a „antisystémové“ hnutia je viac, ako kedykoľvek predtým. O štyri roky sa tento vesmír môže stať tým našim.

Foto: Clintonová s členmi Obamovho tímu národnej bezpečnosti sledujú priamy prenos z letov dronov nad komplexom Usámu bin Ládina. Zdroj: wikipedia.org

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!

Súvisiace články