Varoufakis: Na podporu Aleny a našich priateľov v strednej a východnej Európe

od Yanis Varoufakis

Práve sme sa dozvedeli, že Alena Krempaská, naša kamarátka, členka DiEM25 a aktivistka z Inštitútu ľudských práv v Bratislave, bola minulý týždeň pri odchode z kancelárie brutálne napadnutá neofašistami.

Alena predniesla príhovor na februárovom ustanovujúcom kongrese DiEM25, v ktorom argumentovala, že naše hnutie by malo vykročiť aj smerom do strednej a východnej Európy. O mesiac nato napísala skvelý článok, v ktorom navrhovala na čo presne by sme sa v regióne mali zamerať. „Nie sú tu žiadni Podemos ani Syriza. Kto najviac zbiera body sú xenofóbi, islamofóbi, náboženskí „konzervatívci“ a iné krajne pravicové zoskupenia, usilujúce sa o vystúpenie z EÚ“, napísala.

Sme zdesení a zarmútení tým, že podporovatelia týchto skupín boli Alene schopní niečo také urobiť. Tento barbarský útok je znepokojujúcou pripomienkou nárastu extrémizmu a mizantropie v EU.

Alena sa našťastie zo svojich zranení zotavuje. Na budúci týždeň sa s ňou stretnem v Budapešti na konferencii „Budúcnosť Európy – Európa budúcnosti“, kde jej odovzdám najsrdečnejšie pozdravy od všetkých priateľov z DiEM25.

Našim priateľom aktivistom v strednej a východnej Európe, ktorí majú rovnakú odvahu postaviť sa za svoju vec, chcem odkázať toto: Sme s vami. A pracujeme na tom, aby sme k vám boli ešte bližšie.

Yanis

Autor je zakladateľ hnutia DiEM25

Foto: Political Critique

Podporte nás.

Pridajte sa prosím k naším podporovateľom, aby sme vám mohli prinášať viac kvalitnej žurnalistiky. Ďakujeme!